Podle Macka nabídku podalo pět firem. Dvě však komise vyloučila, protože nesplnily požadavky výběrového řízení. Uchazeči museli například doložit, že na jednotlivých restaurátorských pracích, které je třeba ve vile udělat, jsou dohodnuti s konkrétními odborníky. U nich museli doložit nejen, že mají pro restaurování povolení ministerstva kultury, ale i že práci aktivně vykonávají. „Abychom pustili do vily Tugendhat skutečné odborníky,“ řekl Macek. Podle něj dvě firmy právě v těchto požadavcích nevyhověly.
Smlouvu s vítěznou firmou by mohlo město podepsat do konce ledna. V únoru by si firma vilu mohla převzít, dodal Macek. Oprava potrvá dva roky.
Podle Macka se bude opravovat podle projektu, který pro město už dřív zpracovalo sdružení v čele s firmou Omnia. Město projekt sice získalo v tendru, který později na základě rozhodnutí soudu a antimonopolního úřadu zrušilo, ale v době zrušení už byly krabice s projektem dávno na magistrátu a práce projektantů zaplacena. „Dnes je město vlastníkem projektu. Vyplývá to z dohody o narovnání s Omnií,“ řekl Macek. Připomněl, že projekt odsouhlasili i zahraniční odborníci.
Právě komise expertů na restaurování, dějiny umění i památkovou péči by se měla se zahájením oprav začít v Brně scházet. Na vzniku komise se experti s radnicí dohodli loni, kdy přijeli do Brna na konferenci o projektu Omnie. Primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) řekl, že tým by se měl sejít asi dvakrát nebo třikrát během opravy, vždy po ukončení nějaké etapy. „Zhodnotí, co se udělalo, a v případě, že by se vyskytly nějaké otázky, něco, s čím si nebude vědět dodavatel rady a bude třeba nějaké expertní stanovisko, tak v té chvíli oni mohou pomoci,“ řekl.
Vila Tugendhat je jedinou českou stavbou moderního umění zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Oprava se plánuje od zápisu na seznam v roce 2001. Objekt vlastní město, na konci roku tam správcovské Muzeum města Brna ukončilo prohlídky.
Vilu Tugendhat navrhl pro pozemek v Brně-Černých Polích architekt Ludwig Mies van der Rohe koncem 20. let minulého století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení. Objekt měl i originální vybavení interiéru, například řešení koupelen i topení. Původní majitelé ve vile žili osm let, než uprchli před nacistickým režimem. Za války i po ní měla vila různá využití, v 80. letech byla nepříliš ohleduplně zrekonstruována. V 90. letech v ní čeští a slovenští politici jednali o rozdělení federace.
Zdroj: ČTK