Litomyšl (zdo, baf) Na opravách slavné vily Tugendhat v Brně bude mít svůj nezanedbatelný podíl i pět studentů Fakulty restaurování v Litomyšli. Dostali totiž jedinečnou příležitost zkoumat povrchy ve vile a navrhnout jejich opravy.
„Dostali jsme na starosti kamenné plochy ve vile a jejich zkoumání. K původní čtveřici se později připojil ještě jeden z našich studentů, který se věnoval zkoumání omítek uvnitř budovy,“ říká děkan Fakulty restaurování Karol Bayer.
Studenti průzkum dělali v prvním březnovém týdnu, teď se pracuje na zpracovávání výsledků a hledání způsobu, jak vilu opravit. „Musíme se totiž dívat hned na dvě věci. První z nich je, jak vila vypadala původně před všemi úpravami. Zároveň má ale stavba svou historii, která na ni musí být patrná,“ vysvětluje Karol Bayer.
Právě to musela mít čtveřice reprezentantů litomyšlské školy stále na paměti. Eva Medková, Michal Durdis, Daniel Hvězda, Pavel Roleček a Josef Červinka podle děkana uspěli. „Řekl bych, že to pro ně byla obrovská příležitost, které se chopili. Práce ve vile je hodně specifická a náročná,“ říká Karol Bayer.
Šance Podle Bayera jde o vyjímečnou práci. Foto: MF DNES
Spolu s litomyšlskými restaurátory se na průzkumu podílely další čtyři evropské školy, a to Univerzita užitného umění ve Vídni, Vysoká škola výtvarných umění v Drážďanech a v Kolíně nad Rýnem a Vysoká škola užitných věd a umění v Hildesheimu. Studenti z Litomyšle se v brněnské vile setkali také se svým spolužákem, který zrovna studuje na vysoké škole v Drážďanech. „Bylo to docela vtipné. Student, který odjel na semestr do zahraničí, se nakonec dostal k podobné práci, jako naši studenti tady,“ říká Karol Bayer. Na přípravách oprav vily Tugendhat se podílelo asi třicet lidí. Mezi nimi nebyli pouze studenti, ale i odborní asistenti a odborné dozory ze všech škol,“ řekl Bayer.
Univerzita se ke spolupráci dostala díky dobrým kontaktům. Karol Bayer totiž už v minulosti spolupracoval s restaurátorem a emeritním profesorem z vysoké školy v Hildesheimu Ivem Hammerem. Hammer je zároveň manželem nejmladší dcery majitele vily Fritze Tugendhata. Ten si nechal unikátní dům postavit v roce 1929 poválečným architektem Ludwigem Miese van der Rohe. „Pan profesor má tudíž k vile jako takové nadstandardní vztah,“ uvedl Bayer.
Největším problémem restaurátorů bylo vtěsnat všechny průzkumy do vyhrazeného týdne. „Není to normální řemeslná práce. Potřebujeme čas i speciální techniky. S tím souvisí i nedostatek peněz,“ dodal Bayer. Stavbyvedoucí Michal Malásek, který práce na rekonstrukci vily řídí, považuje opravy a restaurování budovy a v mnoha ohledech za náročnější, než byla samotná stavba.
Podle projektu budeme bourat stěny, které nepatří do vily, ty, které byly postaveny v 80. letech. Začneme bourat podlahy tam, kde je to podle projektové dokumentace dovolené. Sundá se nepůvodní dlažba a i všechny další nepůvodní prvky půjdou pryč. Pak začneme opravovat kanalizaci. Budeme napojovat nové rozvody zdravotní techniky, tedy kanalizace a vody. Předtím ještě uděláme kamerové zkoušky, abychom viděli, jak je stavba poničená,“ shrnuje Malásek postup prací, které předcházejí samotnému restaurování interiérů a exteriéru.
Co říká kámen Studenti Michal Durdis a Pavel Roleček provádějí zkoušku čištění kamene na terase vily Tugendhat Foto: fakulta restaurování